Tipy pro ještě fotogeničtější svatbu

Pokud jste ve fázi plánování svatby, jistě oceníte každou dobrou radu. Svatebního fotografa si vybíráte proto, že se vám líbí jeho styl, barvy, pocit, který z jeho fotek při prohlížení máte… Napadlo vás ale, že pro dosáhnutí tak krásných fotografií nestačí jen mít dobrého fotografa, ale i vše ostatní? Tento článek nemá být o tom, co my požadujeme po vás, abychom zaručili, že fotky budou 100% perfektní…ani v nejmenším! Na základě našich zkušeností jsme sepsali pár tipů, které vám plánování svatby ulehčí a pokud mají pro vás fotky ze svatebního dne velkou prioritu (tak jako pro nás), pomůžete nám jich tak lépe dosáhnout. Jsou to tipy, které obyčejného člověka (rozuměj ne-fotografa) při plánování nenapadnou, ale ve výsledku mohou hrát VELMI důležitou roli. Našim cílem je, abyste se ve svatební den cítili co nejpřirozeněji a nejkomfortněji, protože tyto vaše pocity pak dokážeme otisknout do našich fotek a také vy si svůj svatební lépe užijete… a o tom to přeci je!

Hodně věcí se ten den bude točit kolem nevěsty, která pokud se nebude cítit ve své kůži, tak si ten den prostě neužije tak, jak by chtěla.

MÉNĚ JE VÍCE

Začneme otřepanou frází “musíš mít výraznější make-up, protože jinak na fotkách nebude vidět” Ufff, s touto frází máme vlastní zkušenosti – vypráví Péťa: Přesně to se mi snažila vizážistka vnutit na naší vlastní svatbě a bohužel se jí to povedlo. Měla jsem neodbytný pocit, že když už platím peníze za vizážistku, měla by být její práce skutečně vidět a to i na fotkách. Výsledek? Necítila jsem se v tom, nebyla jsem to prostě já, na některých fotkách mám pocit, že se ani nepoznávám… a tak by to určitě nemělo být! Nutno podotknout, že od té doby se striktně držím hesla “Méně je více.” Protože to tak skutečně je.

ŠATY V HLAVNÍ ROLI

Až přijde na řadu nákup svatebních šatů, mějte prosím na paměti jednu věc: Pokud se v šatech nebudete moci volně pohybovat, nedokážeme vás před objektivem rozhýbat tak, jak bychom potřebovali. Co si budeme povídat – pokud nevěsta nemůže udělat ani jeden krok v šatech, aniž by si je nemusela držet vykasané u pasu, nezbývá než na každém místě dlouze aranžovat statické pózy a doplnit je ztuhlým úsměvem. Toto opravdu chcete? Samozřejmě vám nechceme mluvit do vašeho módního vkusu, který je čistě na vás…jen je potřeba, abyste se v šatech cítili dobře, mohli se v nich volně pohybovat a tancovat.

 

Přípravy bývají bohužel nejvíce podceňovaná část svatby, přitom při nich často vznikají ty nejzajímavější fotky!

(NE)POŘÁDEK

Ve svatební den se toho děje hodně a pozornost všech je upřená na přípravu místa obřadu a hostiny, ovšem pokud to bude jen trochu možné, zkuste pár posledních sil věnovat krátké přípravě místa, kde se budete na svatbu chystat. Nechceme po vás, abyste místo nazdobili a naaranžovali… Bohatě postačí lehké poklizení, které nám ze záběrů odstraní otevřené kufry s prádlem, rozházené tašky a další drobnosti.

OKNO, OKNO, OKNO!

Pokud přemýšlíte, v jaké místnosti se připravovat, vyberte si ideálně tu s největším oknem! Při focení příprav totiž není nic lepšího než dostatek přirozeného světla.

A CO ŽENICH?

Nevěsta je mnohdy středobod každé svatby, ale nezapomeňte v tom shonu na ženicha! Potřebuje také nějaké důstojné a světlé místo na přípravu a nikoli ten nejmenší a nejtmavší kamrlík.

OMEZTE LOGISTIKU

Samozřejmě chápeme, že můžete mít nedaleko oblíbenou kadeřnici, ke které byste se chtěla jít učesat, a pak na druhé straně města vizážistku, která vás nalíčí… Na svatbu však doporučujeme najít takové dodavatele, kteří za vámi přijedou kamkoli jen budete chtít. Přílišné přemisťování a přepravování během svatebního dne není pohodlné, je problematické co se týká focení a navíc vám spolkne dost času.

 

UKLIDNÍ VÁS

Možnost vidět se jenom ve dvou ještě před obřadem je strašně moc fajn, protože se vám oběma neskutečně uleví a také uniknete alespoň na chvíli od všudypřítomných zraků vašeho příbuzenstva. Je také možnost tuto chvíli pojmout jako překvapení pro ženicha, který do té doby ještě neviděl svou krásnou nevěstu. Pokud nám dovolíte tento moment zachytit, budeme jenom rádi.

SOUKROMÍ NADE VŠE

No a pokud ne, pak to také samozřejmě respektujeme. Vychutnejte si tento moment v soukromí a my pak už jen zachytíme dozvuky emocí, jakmile nám to dovolíte.

 

ČAS, ČAS A ZASE ČAS

Začátek venkovního obřadu je ideální nesměřovat na pravé poledne, kdy je slunce nejostřejší a na fotografování tak vytváří ty nejhorší podmínky. Ideální je buď dopolední (pokud patříte mezi ranní ptáčata) a nebo odpolední obřad, kdy jsou již paprsky slunce mnohem přívětivější a dokážeme je mnohem lépe využít během focení. Pokud je svatba uvnitř, je to v podstatě jedno, kterou denní dobu si pro obřad vyberete.

VLOŽTE DO NĚJ KUS SEBE

Obřad je většinou ta hlavní událost celého dne a proto je škoda, když trvá jen pár minut a nedáte tomu něco “navíc.” Stačí si připravit pár vět o tom druhém, proč právě s ním chcete strávit zbytek života a proč je vám s ním tak dobře… Nevěřili byste, co dokáže pár takových vět od srdce udělat s atmosférou (a především fotkami) celého obřadu.

STANOVTE PRAVIDLA PRO FOCENÍ

A dostali jsme se až k ožehavému tématu a tím jsou fotící svatebčané. No… takhle… chápeme, že každý chce mít ze svatby nějakou tu památku a určitě nemáme nic proti tomu, když si někdo udělá na mobil pár fotek ze svatby. Horší je to ale v případech, kdy se známí/příbuzní snaží zachytit všechny pro ně důležité momenty na svatbě a u toho nám neustále stojí před objektivy. Je důležité si uvědomit, že vy jste si najali nás, abyste měli hezké fotky a vaši příbuzní vám je neudělají… Pokud nechcete, aby vám na svatbě nikdo kromě nás fotil, oznamte to všem dopředu! Stačí krátká poznámka v pozvánce na svatbu či tabule s instrukcemi při příchodu na místo. Nebojte, hlavu vám za to neutrhnou.

 

ČÍM KRATŠÍ TÍM LEPŠÍ

Skupinové focení ve většině případů probíhá následovně: Po obřadu se všichni svatebčané shromáždí na hromadnou fotku a pak stojí opodál a čekají, až uslyší své jméno a přijdou se vyfotit na skupinovou fotku. Tip pro vás – nenechte je čekat dlouho! Nikomu by nebylo příjemné někde okounět 30 minut kvůli tomu, aby si ho jednou zavolali na fotku. Zkuste udělat focení svižné a krátké. Stačí říct a my vám s tím mile rádi pomůžeme.

UDĚLEJTE SI SEZNAM

Vřele doporučujeme připravit si seznam skupinek, podle kterého se bude fotit, a ten pak předat nám, nebo třeba šikovné svědkyni. Jednak se tím skupinové focení urychlí, ale také se na nikoho důležitého nezapomene.

NESMÍ VÁS SVAZOVAT

Teď přijde lámání chleba… jen vy dva před objektivem a my dva za ním! Ale není se vůbec, ale vůbec čeho bát! Pro nás je to ta nejzajímavější část dne, kdy konečně máme možnost být jen s vámi a především vy jen sami se sebou (a nás si všímat nemusíte, že?). Ale ne opravdu – párové focení je takový první moment, kdy jste již svoji, vše z vás spadne a konečně spolu můžete naplno sdílet pocity a dojmy z proběhlého dne. Je fajn nedělat focení příliš dlouhé a rozdělit ho třeba na víc částí během dne – např. first look, pár fotek přímo po obřadu a pak k večeru ideálně těsně před západem slunce.

LOKACE A SVĚTLO

Pokud máte tip na nějakou hezkou lokaci na focení, určitě se o ní s námi podělte. Jinak my také moc rádi zapátráme v okolí po nějakém zajímavém místě vhodném k focení. Ještě důležitější než lokace je ovšem světlo – a to je nejlepší buď ráno nebo večer těsně před západem slunce, kdy už jsou paprsky hezky měkké a my je můžeme dokonale využít na fotkách. Byla by tedy škoda tak krásné světlo nevyužít – a proto focení před západem slunce opravdu vřele doporučujeme.

To bylo z naší strany několik tipů, díky kterým může být vaše svatba ještě fotogeničtější, snad vám při plánování pomohou. A na závěr tip nejdůležitější: Udělejte si svatbu takovou, jakou jí chcete mít právě vy!

Svatební den je přeci hlavně o vás. 🙂